خراطی, مقالات

تاریخچه خراطی چوب

خراطی چوب

صنعت خراطی چوپ | تاریخچه خراطی در ایران

صنایع دستی شاهرود

 

هنر خراطی ، یکی از دیرینه ترین و پرسابقه ترین صنایع دستی ایران می باشد، تولیدات این صنعت بیشتر در مناطقی از کشور رونق داشته، که دارای بهترین و باکیفیت ترین جنس چوب هستند. کار با چوب و طراحی روی آن که به هنرهای مختلفی چون خراطی، منبت کاری و از این قبیل موارد مشهور می باشد، بسیار مورد استقبال قرار گرفته، و تولیدات کشور نتنها به سراسر ایران ارسال می گردند، بلکه این صنایع دستی به کشورهای دیگر نیز صادر می شوند. وسایل تهیه شده از خراطی چوب کاربردهای بسیاری از قبیل ظروف نگهداری مواد خوراکی، وسایل تزئینی و امثال این نمونه ها دارد. و از این حیث خریداران بسیاری را به خود جذب نموده است.

صنعت خراطی چوپ | تاریخچه صنعت خراطی در ایران

نحوه خراطی روی چوب

نحوه خراطی روی چوبدر شهرهای مختلفی که صنعت خراطی رواج یافته است، انواع کلاس آموزش خراطی برگزار شده، تا روش ها و نحوه خراطی روی چوب به هنرجویان آموزش داده شود. برخی کارگاه ها نیز وجود دارند که انواع خدمات خراطی چوب را انجام می دهند. برای موفق بودن در کار خراطی ابتدا باید از کیفیت بالای چوب و قابلیت شکل گیری آن اطمینان یافت. همچنین انتخاب یک دستگاه مناسب برای این کار نیز از جمله عوامل تاثیرگذار در روند انجام خراطی به شیوه ی درست می باشد. علاوه بر کارگاه ها، کتاب های آموزشی در خصوص نکات و فنون خراطی روی چوب منتشر گردیده است. همچنین ویدئوهای آموزشی با کمک از اساتید مجرب در این حوزه نیز در سایت های اینترنتی به وفور مشاهده می گردد.

قیمت چوب خراطی شده

قیمت چوب خراطی شدهقیمت این محصولات با توجه به عوامل زیر تعیین می گردد؛

  • قیمت دستگاه خراطی
  • کیفیت چوب مورد استفاده شده
  • نوع طراحی و تمیز بودن کار

در سایت های فروش محصولات چوبی از جمله، چوب خراطی شده، منبت کاری؛ معرق و… می توان تمامی اطلاعات را در خصوص نحوه ی ساخت، کیفیت مواد اولیه، سازندگان محصول، لیست قیمت محصولات و تجهیزات آن ها از جمله قیمت پایه و… بدست آورد. خریداران می توانند با سازندگان و نمایندگان فروش ارتباط برقرار کرده و  سفارش خود را ثبت نمایند. با توجه به استقبال فراوانی که این محصولات داشته اند، روز به روز بر فروش آن ها افروده می گردد.

خرید و فروش اینترنتی چوب خراطی شده

خرید و فروش اینترنتی چوب خراطی شدهخرید و فروش چوب خراطی یکی از پر رونق ترین صنایع دستی، در ایران می باشد. این صنعت که جزء قدیمی ترین صنایع است، روز به روز در حال پیشرفت بوده، و تنوع در نوع طراحی و خراطی را می توان مشاهده نمود. بازارهای مخصوص تولیدکنندگان، اساتید، همه و همه در جهت ارائه ی بهترین نمونه  از انواع خراطی به افراد، تلاش می کنند. این محصولات از طریق، بازارهای سطح شهر، سایت های مجاز اینترنتی، کانال های تلگرامی و پیج های اینستاگرام مخصوص این هنر، در معرض دید عموم قرار گرفته، و هر فرد با توجه به سلیقه ی خود می تواند از این محصولات خریداری نماید. همچنین کارگاه های آموزشی بعد از اتمام دوره ی هنرجویان، نمایشگاه هایی جهت نمایش هنر افراد دوره دیده، و فروش تولیدات آن ها برپا می کنند. این محصولات از تنوع قیمت نیز برخوردار می باشند.

خراطی بر روی چه نوع چوب هایی انجام می شود؟

خراطی بر روی چه نوع چوب هایی انجام می شود؟چوب ها به طور کل به دو دسته ی؛ پهن برگان و سوزنی برگان تقسیم می شوند. یکی از انواع چوب که برای خراطی بسیار مناسب می باشد چوب راش است؛ چوب  درخت راش موجود در ایران و درخت راش اروپایی از نظر میزان کیفی ممکن است تفاوت های اندکی داشته باشند. با این وجود اکثر چوب های راش مورد استفاده در ایران جزء چوب های وارداتی می باشند. چوب درخت چنار یکی از بهترین چوب ها برای این هنر است، همچنین انواع دیگری چون درخت گلابی، گیلاس و لیمو نیز در این دسته قرار می گیرند.

انواع خراطی روی چوب

ظروف چوبی خراطی

هنر خراطی روی چوب بیشتر بستگی به خلاقیت و ذوق و سلیقه ی طراح آن داشته، و هرچه تولیدکننده ی آن حرفه ای تر بوده و با طراحی های به روزتر آشنایی بیشتری داشته باشد،  خروجی مناسب تری خواهد داشت. انواع خراطی با روش های زیر انجام می شود:

  • خراطی پایه دار
  • خراطی بوسیله ی دستگاه های خراطی رومیزی
  • خراطی پایه دار
  • کپی تراش خراطی
  • ماشین خراطی اتوماتیک

کارگاه تولیدی سیلوا، یکی از معتبرترین مراکز صنعت خراطی چوب در استان سمنان می باشد. این کارگاه دارای سایت مجهزی با مساحت حدود 1000 متر در خصوص انواع و اقسام محصولات چوبی است. اغلب لوازم منزل، ازقبیل، ظروف چوبی، میز جلو مبلی و عسلی چوبی، هنرهای به کار رفته بر روی چوب از جمله، خراطی، معرق کاری، خاتم کاری و… همه و همه در این فروشگاه یافت می شود.

 کاربردها

هنر خراطی و کاربرد آنهنر خراطی بعنوان پرسابقه ترین و نمونه ای از زیباترین صنایع دستی ایران ، معرف تمام کشور می باشد. این هنر، آنچنان گسترده شده، که بازار فروش آن به کشورهای دیگر نیز رسیده، و خریداران زیادی را به خود جذب نموده است. از کاربرد هنر خراطی در زمینه های بسیار متنوعی می توان نام برد که به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *